اهمیت استفاده از سیستم اعلام حریق

 

به گزارش سایت حریق سرخ، امروزه  صنعت ساختمان به سویی می‌رود تا با تغییرات جزیی و استفاده بهینه از امکانات موجود، بهترین فضا را جهت پیشگیری از خطرات طبیعی و یا آتش سوزی و سرقت و کاهش ریسک پذیری در ساختمان فراهم آورد.

گاهی در اخبار می‌شنویم در شهرهای بزرگ جهان مانند توکیو در سال شاید هزاران زمین لرزه به وقوع می‌پیوندد ولی خسارت مالی یا جانی آن اندک است یا اینکه آمار حریق در شهرهای بزرگ دنیا نشان دهنده این واقعیت است  که همواره پیشگیری بهتر از درمان است. سیستم اعلام حریق و بدنبال آن اطفاء حریق از جمله مواردی است که به موضوع پیشگیری از بروز حریق در ساختمان می‌پردازد.
سیستم های اعلام حریق که چندین دهه از طول عمر آن در جهان می‌گذرد توانسته به خوبی جایگاهی مناسب را در صنعت ساختمان بدست آورد. به گونه ای که ما امروزه در نشریات و مقررات ملی ساختمان در کشور خود شاهد این مدعی هستیم که تاکید لازم برای موضوع سیستم های اعلام حریق می‌گردد به ویژه این مسئله برای ساختمان خاص و آپارتمان‌های ۴ طبقه و بالاتر دارای اهمیت می‌باشد. زیرا حفاظت از مال و جان افراد دارای اهمیت انکار ناپذیر است. با این حال هنوز هم هستند افرادی که ضرورتی برای هزینه تامین امنیت ساختمانها نمی بییند چرا که این سیستم‌ها معمولا تا سالیان زیاد ممکن است کاربرد نداشته باشند. و یا حتی ممکن است به دلیل شیطنت های کودکانه و استفاده بی مورد موجب راه اندازی بی جهت و مشکلات بعد از آن شود.

 

بیمه اتش سوزی چیست؟

 

وقتی‌که حریق رخ می‌دهد مهمترین موضوع که اهمیت بسیاری دارد زمان می‌باشد، همیشه تمام کسانی که ساختمان یا انبار یا … آنان دچار حریق شد شکایت از تاخیر در زمان رسیدن آتش نشانان دارند چراکه از زمان بروز اولین نشانه های حریق تا خاموش کردن آن زمان زیادی نیست و همواره آتشنشانان با مشکلات مانند ترافیک تا رسیدن و بعد از آن رسیدن تا طبقات بالا یا ارتفاع های بلند در ساختمان دچار حریق روبه رو هستند.
اینجاست که اهمیت و نقش نصب سیستم های اعلام حریق مشخص می‌شود. چرا که با تشخیص علائم آتش سوزی و فعال شدن آژیرها و اعلام آتش سوزی میتواند از جان و مال ساکنین محافظت کند. و مشخص می‌شود که هزینه نصب آن به مراتب از هزینه ای که یک آتش سوزی میتواند تحمیل کند کمتر است.
طراحی و نصب سیستم های اعلام حریق به دو دسته حفاظت از جان و مال تقسیم می‌شود. بدین ترتیب مسیر نصب تجهیزات و راه های ارتباط آن‌ها با یکدیگر می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • طراحی و نصب و راه اندازی برای مسیرهای فرار
  • طراحی و نصب و راه اندازی فضای سکونت به جز حمام و دستشویی
  • طراحی و نصب و راه اندازی برای فضاهای خاص ویژه نگهداری اموال